2020. július 10.

Mítoszok és valóság: berögzült tévhitek a szobanövényekrôl

Van néhány dolog, amit mindenki tud a szobanövények gondozásáról. Én is tudtam ezeket a dolgokat. Aztán amikor kezdtem mélyebbre ásni magam a szobanövények világába, kiderült, hogy sok "ezt mindenki tudja" dolog csak tévhit, ami jobb esetben semmit nem ér a növények számára, rosszabb esetben viszont éppen ellentétes hatást érünk el vele, sőt akár teljesen tönkre is tehetjük a szobanövényeinket. Összegyűjtöttem néhány ilyen tévhitet, amit érdemes tisztába tennünk.

Mítoszok és valóság: tévhitek a szobanövényekről

1. Minél nagyobb a cserèp, annál jobban fejlôdik a növény.

Nem, nem, ha a kelleténél jóval nagyobb cserépbe ültetjük a növényünket, akkor a gyökérzet fejlődésére, és nem a levélzet növekedésére fog koncentrálni, hiszen úgy több vizet és tápanyagot tud felvenni. Egyes növények (például a szobafutóka és a Monstera adansonii) egyenesen azt szeretik és úgy fejlődnek megfelelő mértékben, ha teljes mértékben körbefonhatják a földlabdájukat (angolul ezt úgy mondják, hogy root bound). Ráadásul még tönkre is tehetjük a növényünket, ha túl nagy cserépbe ültetjük, mivel a túl nagy földlabda sokáig tárolja a vizet, sok időbe telik, míg kiszárad, amivel a kevés vizet igénylő növényeket és a pozsgás fajtákatkárhozatra ítélhetjük, könnyen megindulhat a gyökerek rothadása.

Persze jó kérdés lehet, hogy mégis akkor mikor kell átültetni a növényeket. Erre van néhány általános érvényű javallat: például ha már a föld felszínén is megjelennek a gyökerek, az általában jól jelzi, hogy kinőtte a növényünk a cserepét; vagy szintén átülhethetjük, ha a cserép alján körkörösen nőnek a gyökerek.

1. mítosz: Minél nagyobb a cserèp, annál jobban fejlôdik a növény.Minél nagyobb a cserèp, annál jobban fejlôdik a növény.

2. Vízpermetezéssel elérhető a kellő trópusi páratartalom.

Ki ne szeretné vízzel spriccelgetni a növényeit? :) Én is imádom, olyan gondoskosó érzés, viszont az nem igaz, hogy a vízpermettel előállítható a kellően magas páratartalom a trópusi származású szobanövények számára. Gondoljunk bele, hogy amikor végigspricceljük a leveleket, csak pár percig maradnak meg a leveleken a vízcseppek, így a gyorsan elpárolgó víz csak nagyon-nagyon rövid időre emeli meg a levegő páratartalmát, azt is csak a levelek közvetlen környezetében, és a pár perc elteltével ugyanúgy visszaáll a normál szobai körülményekre a páratartalom.

Sok trópusi szobanövénynek persze semmi baja nem lesz attól, ha spriccelgetjük a leveleit, viszont vannak olyan növények is, amelyek leveleinek nem tesz jót a közvetlen vizezés, rothadásnak indulhatnak, vagy gombásodáshoz, bogarak megjelenéséhez vezethet, főleg ha nincs elég légmozgás (ez is csak azt mutatja, hogy érdemes tisztában lenni minden egyes szobanövényünk igényeivel és lehetséges problémáival). Arról se feledkezzünk meg, hogy egy-két kivétellel a trópusi szobanövények is bár rényleg preferálják a magasabb páratartalmat, jól megvannak a normál szobai körülmények között is (azért közvetlenül ne tegyük őket a fűtőtest mellé). Ráadásul a csapvíz a mindenféle vegyianyag-tartalma miatt fehér száradási foltokat hagyhat a leveleken, amik nem túl szép látványt nyújtanak. Ha érdemben szeretnénk növelni a páratartalmat, szerezzünk be egy párásító készüléket és helyezzük a trópusi szobanövényeink mellé.

2. mítosz: Vízpermetezéssel elérhető a kellő trópusi páratartalom.

3. Tápoldat, tápoldat, tápoldat. Az mindent helyre hoz.

Sokan azt hiszik, hogy ha valami gond van a növényükkel, akkor csak tápoldatot kell adni neki, és az majd felturbózza és helyrehozza. Na, ez az a tévhit, ami miatt rövid úton a kukában landolhatnak a szobanövényeink! A tápoldatok egyáltalán nem úgy működnek, mint az emberek számára a gyógyszerek, csak magas koncentrációban tartalmaznak olyan elemeket és vegyületeket, amelyek megfelelő hígítás mellett valóban az egészséges növények fejlődését, nem oldják meg a "betegségüket". A növényeknek mindig csak egy bizonyos mennyiségű tápanyagra van szükségük, és azzal, hogy több tápoldatot adunk nekik, nem tudjuk kikényszeríteni a nagyobb tápanyagfelvételt, helyette inkább úgymond megégethetjük a rengeteg felesleges tápanyaggal a gyökérzetét, ami csak tovább ront az állapotán!

3. mítosz: Tápoldat, tápoldat, tápoldat. Az mindent helyre hoz.

4. A szobanövények megtisztítják a levegőt az otthonunkban.

Sok szobanövényt próbálnak eladni és reklámozni azzal, hogy "a NASA kutatói is kimutatták", hogy kiváló levegőtisztító (például szobafutóka, zöldike, vitorlavirág). Míg laboratóriumi körülmények között ez valóban igaz is, a szobában nevelt változataik azonban nem képesek lényegesen javítani otthonunkban a levegő minőségét. Elvileg ahhoz, hogy érdemben javuljon a levegő lokális minősége, körülbelül 5000 kifejlett szobanövényre lenne szükség egy 45 négyzetméteres lakásban.

4. mítosz: A szobanövények megtisztítják a levegôt az otthonunkban.

5. Az a jó, ha szabályos idôközöként öntözzük a növényeket.

Igazából ezt a tévhitet sosem értettem, főleg ha minden szobanövényét egyszerre akarja öntözni valaki. Minden szobanövény más, alapból nagyon változó, hogy melyik mennyi vizet igényel, ehhez jön hozzá, hogy a növények méretétől, levélzetének fejlettségétől is függ, hogy melyik mennyi idő alatt veszi fel a talajból a vizet, illetve magának a földlabdának a mérete is befolyásolja, hogy egy-egy öntözés után mennyi vizet tud eltárolni. Ha valaki egyenközönként próbálja meg locsolni a növényeit, akkor az leggyakrabban túlöntözéshez, ritkábban alulöntözéshez vezet!

Ahelyett, hogy fix öntözési periódust állítanánk fel, figyeljük a növényeinket: figyeljük, hogy nem száradnak-e a levelek szélei? Van-e elszíneződés a leveleken? Nem kókadtak-e a levelek? Ha beledugjuk az ujjunkat a földbe, mennyire száraz vagy nedves? Nem áll-e a víz az alátétben vagy a kaspó alján? Ezek mind olyan jelek, amelyek segíthetnek rámutatni, hogy mikor mennyi vízre van szüksége a növénynek.

5. mítosz: Az a jó, ha szabályos idôközöként öntözzük a növényeket.


2020. július 7.

Kincset érô szobanövények potom pénzért

Zöld növény mix: na az meg milyen növény? - kérdeztem mindig magamtól, amikor kezdô szobanövény kedvelôként próbáltam növényt választani a különbözô áruházakban. És tényleg, sok áruházban csak ennyi szerepel a növények cimkéjén, így hacsak nem ismerjük fel kapásból a növényt, sokszor rejtély marad az igazi neve és csak nehezen járhatunk utána, hogy milyen gondozást igényel. Pedig nagyon különbözô víz-, fény-, táp- és talajigényû növényeket látnak el "zöld növény mix" cédulával, ezért ha nem vagyunk képben, akkor könnyen tönkretehetjük az új növényünket.


Ez a "zöld növény mix" elnevezés számomra úgy hangzik, mintha nagyon átlagos, jelentéktelen zöld növényt takarna, már-már degradálónak hat. Pedig ha jobban megnézzük, sokszor igazi gyöngyszemeket tálálunk a "zöld növény mixek" között, ráadásul iszonyat kedvezô áron. Csak hogy példálózzak, pár napja 400 forintért szereztem be egy 15 cm magas tarka szobafikusz, és másik 400 forintért egy hasonló méretű krotont, elôtte pedig 650 forintért egy 20 cm-es buzogányvirágot ;) Mindezt a Tesco "zöld növény mix" készletébôl, de időnként az Intersparban és a Pennyben, valamint az Aldiban és a Lidlben (ez utóbbiakban nem vagyok biztos, hogy "zöld növény mixként" futnak a növények) is hasonlóan aprópénzért juthatunk szebbnél szebb szobanövényekhez. Persze ne számítsunk hatalmas méretű növényekre, azoknak azért meg kell fizetni az árát, de ha odafigyelünk az igényeikre és kedvező körülmények között tartjuk ezeket a 15-20 cm-es növénykéket (amik egyébként nem annyira kicsik!), akkor észre sem vesszük, hogy már a második cserepüket növik ki :)

Hogy segítsem a növények beazonosítását, a következőkben összegyűjtöttem néhány szobanövényt, amely gyakran fordulnak elő a zöld növény mixekben, és 1000 forint alatt juthatunk hozzájuk. A legtöbb egyébként nagyon könnyen tartható, szinte igénytelennek mondható, így tényleg megfelelőek lehetnek akár kezdőknek, akár haladó szobanövény gyűjtőknek :) Javaslom, hogy mindig szaladjunk végig az áruházi látogatásunk elején a növényes polcon, hátha érkeztek új olcsó növények (idônként vannak csak).

Ficus elastica: szobafikusz

Ez az egyik kedvencem a "zöld növény mixek" közül, mert imádom, hogy a szellősen elhelyezkedő vastag, húsos levelei olyan elegáns külsőt kölcsönöznek a számára. A levelei miatt könnyen felismerhető, de több változata is van, amelyek a levelek színe és mintázata alapján különülnek el egymástól - ezek közül én a képeken is látható sima zöld és a tarka (Tineke típusú) változataival szoktam találkozni az áruházakban. Egyébként egy nagyon könnyen kezelhető növényről van szó, amit csak akkor kell locsolni, ha majdnem kiszáradt a földje (a túlöntözést viszont nagyon megszenvedi). Közepesen gyorsan növekszik, de jó néhány év elteltével akár 2 méteresre is megnőhet, főleg ha nem vágjuk vissza.


Dieffenbachia: buzogányvirág

Hasonlóan mutatós szobanövény a buzogányvirág is, ami bár kedveli a sok fényt, szűrt fénnyel és kevsebb vízzel is megelégedik. Többféle levélmintázattal találkozhatunk, de szinte mindegyik zöld és sárgásfehér színekkel dicsekedhet. Ha jól érzi magát, gyorsan hozza az új hajtásait, és néhány év alatt akár 60-70 cm nagyságú dús "bokorrá" is nőhet ;)


Kroton

Ha valami igazán színessel szeretnénk díszíteni lakásunkat, de nem vagyunk a virágok hívei, akkor a krotonok remek alternatívát jelentenek: az egyik legszínesebb levéldísznövényként a zöld, sárga, vörös mindenféle színkombinációjában pompázhatnak. Csak arra ügyeljünk, hogy sok fényt kapjon, különben a levelei elvesztik a tarka színüket. A kroton egyébként könnyen kezelhetô, sôt azoknak is jó választás lehet, akik hajlamosak a szükségesnél gyakoribb öntözésre (csak ne álljon pangó vízben).


Vitorlavirág

A "zöld növény mixek" közül a vitorlavirág igényli a legtöbb odafigyelést, de azért ezzel is könnyen boldogulhatunk. Hosszúkás méregzöld, fényes felületű levelei és a képen is látható fehér virágai vannak. Az az igazság, hogy ha egyszer elvirágoznak a virágai az áruházból hazajôve, akkor nagyon nehezen lehet újra virágzásra bírni (az enyém az elmúlt két évben egyszer sem virágzott, akármit csináltam is vele), de önmagában a levélkoronája is feldobja a lakást. A vitorlavirág szeret a közvetett napsütésben fürdôzni, és szereti, ha nedves a földje, viszont nagyon érzékeny a gyökérzete a víz összetételére, a kemikáliákra és a túl hideg vízre, ezért is macerásabb kissé a gondozása. 


Ficus benjamina: csüngőágú fikusz

A csüngőágú fikusz a mai napig az egyik legelterjedtebb szobanövény, nagyon gyakran találkozhatunk velük az irodaházakban is (ott persze a nagyobb fás változataival). A népszerűsége annak köszönhető, hogy ha sikerül egy kellően fényes, huzatmentes helyre beállítani, akkor szépen fejlődik, ha pedig nem érzi jól magát, akkor azonnal jelez a leveleinek ledobálásával, így a kevésbé jártás növénygondozók is gyorsan észbe kaphatnak. Kisméretű levelei lehetnek méregzöld színűek vagy tarka mintázatúak, és gyors növekedése miatt jól formázható, metszhető. A "zöld növény mixekben" mindig csak kicsi, kb. 15 cm-es bokorként (például OBI) vagy fának alakított (példádul Ikea) formában szokták árulni.


Chlorophytum comosum: zöldike

A felsorolt "zöld növény mixek" közül talán ez a legkönnyebben tartható. A liliomfélék családjába tartozó zöldike kifejezetten kevés vizet igényel, sosem szabad hagyni, hogy vízben álljon, mert attól nagyon-nagyon hamar tönkre megy (igen, igen, tapasztalatból mondom). Cserébe viszont dús levélzetű növényt kaphatunk, ami akár cserépben, akár csüngő kaspóban tartva kellemes látványt nyúlt. Ráadásul gyorsan csaporodik, az elvirágzott apró virágok helyén könnyen elültethető levélsarjadékok nőnek, így hamar és kevés munkával juthatunk még több szobanövényhez :)


2020. július 1.

Homalomena rubescens gondozása és szaporítása

Ez a növény az egyik új kedvencem. Teljesen lenyűgöztek a vörösbarna szárakon ülő hatalmas levelei! :) Mivel hazánkban annyira még nem elterjedt, de néhány helyen már lehet kapni, mindenképpen össze akartam foglalni a tudnivalókat a Homelomena rubescensről, amelyet köznapi néven smaragdvirágként (Emerald gem plant) vagy vörös pajzsvirágként (Red shield plant) emlegetnek.


A Homelomena rubescens Ázsia déli részein, elsősorban Bangladesh környékén található trópusi-szubtrópusi esőerdőkben őshonos, éppen ezért a nedves és páradús környezetet kedveli. Egyébként a Homelomenák a nagyon kedvelt filodendronok (például könnyezőpálma, futó sajtpálma) rokonai.

Gondozása:

Elhelyezés: világos helyen érzi igazán jól magát, ahol sok közvetett napsugárzás éri. Kevésbé fényes, félárnyékos környezetben is tartható, ekkor viszont jóval lassabban fejlődik. A közvetlen napsugárzást viszont nem tűri, a levelei könnyen megéghetnek.
Talaj, átültetés: egy jól szellőző, kedvező vízvezetőképességgel rendelkező talajt válasszunk vagy állítsunk össze a számára. A cserepe mindenképpen lyukas aljú legyen. Mielőtt átültetnénk, hagyjuk nyugodtan a gyökérzetet teljesen átszőni a földlabdáját, mert ez a növény ilyenkor fejlődik a leggyorsabban. Akkor érett meg az átültetésre, amikor a gyökerek körkörösen körülfonták a föld külső részét.
Öntözés: alapvetően szereti a nedvességet, de a túlntözést nem jól viseli. A legjobb, ha hagyjuk a földjánek a felső felét kiszáradni, ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy ne legyen teljesen száraz a földje huzamosabb ideig.
Párásítás: esőerdei növényként a magas páratartalmú környezetet kedveli, de az átlagos páratartalmat is jól viseli (de ne tartsuk azért közvetlenül a fűtőtest mellett). Meserséges párásítással (vizes permetezés, kavicságy, párásító) viszont a kedvére tehetünk.
Tápoldatozás: csak tavasszal és nyáron igényli a tápoldatozást, ekkor is csak kis koncentrációban adagoljuk neki két hetente vagy havonta. Sose tápoldatozzuk, ha nagyon száraz földje, mert ilyenkor könnyen megégethetjük a gyökérzetét, helyette nedvesítsük meg előtte kissé a földjét.
Szaporítás: a legegyszerűbb, ha tőosztással szaporítjuk.


Problémái és betegségei:

  1. A Homelomena rubescens levelei sárgulásnak indulnak, ha kedvezőtlenek a környezeti körülményei. Ez alatt leggyakrabban túlöntözés vagy éppen alulöntözést érthetünk. Ha sárgulást tapasztalunk, dugjuk az ujjunkat a földjébe pár cm mélységbe és ellenőrizzük a föld nedvességtartalmát, ettől függően döntsünk, hogy túlöntözésről vagy alulöntözésről van-e szó.
  2. A levelek sárgulását okozhatja a kedvezőtlen hőmérséklet is. A Homelomena rubescens a meleg környezetet szereti, ha hideg éri például az ablakpárkányon, akkor azt a levelek sárgulásával fogja jelezni. Ilyenkor helyezzük át a növényünket egy melegebb helyre, és ha valóban ez volt a gond, akkor nem fognak tovább sárgulni a levelek.
  3. Ha barnulnak és elszáradnak a levelek szélei, akkor valószínűleg túl alacsony a levegő nedvességtartalma. Ha ezen nem próbálunk segíteni, akkor a szélek barnulása után a teljes levél besárgulhat. Ilyenkor minimum permetezzük a leveleket, vagy gondoskodjunk a folyamatos párásításról.

Egyéb tudnivalók:

  1. A levelek sárgulása nem minden esetben jelent gondot, ugyanis az idősebb levelek időnként elsárgulhatnak. Ez egy természetes folyamat, nyugodtan el lehet távolítani ilyenkor ezt a levelet egy éles metszőollóval vagy késsel. Ha viszont egymás után több levél is sárgulni kezd, akkor valószínűleg valamit nem jól csinálunk.
  2. A Homelomena rubescens mind a gyerekekre, mind pedig a házikedvencekre nézni mérgező növény.

Legnépszerűbb bejegyzések