2020. június 25.

Epipremnum aureum (szobafutóka) gondozása és szaporítása

A szobafutóka egyszerű magyar neve egy egyszerűen tartható, mégis gyorsan fejlődő és látványos szobanövényt takar. Dúsra nevelt cserépben, felfuttatva vagy csüngő cserépből lelógatva is elképesztő látványt nyújthat, ráadásul jó tűrőképessége miatt a kissé feledékeny növénytartók is bátran vállalkozhatnak egy futóka beszerzésére.


A szobafutóka, vagy latin nevén Epipremnum aureum az egyik legkönnyebben tartható szobanövény, amelynek szív alakú levelei lehetnek egyszerűen zöldek, vagy sárgás-ezüstös színekkel tarkítottak. Eredetileg Francia-Polinéziából származik, de azóta több trópusi-szubtrópusi területen is elterjedt a természetben. A kevésbé alapos üzletekben néha futó filodendronként árulják, mivel egészen hasonlítanak külsőre is, és a szükségleteiket tekintve is.

Gondozás:

Elhelyezés: nagyon szereti a sok fényt, de a közvetlen napsütés megégeti a leveleit. A tarka változatain azonnal meglátszik, ha nem kap elég fényt, mert a leveleik elvesztik a tarka színüket és egyszínű zöld levelűvé alakulnak. A legjobb, ha egy világos ablak környékére helyezzük a cserepét.
Talaj, átültetés: a futókának nincs különösebb igénye a talaját tekintve, az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, az a jó vízáteresztő képesség, hogy könnyen elérhető legyen a nedves, de nem tocsogós állapot. Az átültetést nem kell sűrgetni, hagyjuk, hogy körbefonja a gyökérzete a földlabdáját, majd ültessük át egy pár centiméterrel nagyobb cserépbe.
Öntözés: hagyjuk kiszáradni a földjét két öntözés között. Ha már látjuk, hogy kókadnak a levelei, vagy az ujjunkat a földbe dugva érezzük, hogy száraz a földje, öntözzük meg. Sose hagyjuk, hogy tocsogó vízben álljon! Minél jobban eltaláljuk a növény számára kellemes öntözési mennyiséget és gyakoriságot, annál nagyobb levelekkel fogja meghálálni a törődést.
Párásítás: alapvetően a szobai futóka is szereti a nagy páratartalmú levegőt, de jól megvan a szárazabb szobákban is. Ennek ellenére meghálálja, ha párásítunk körülötte.
Tápoldatozás: kéthetente vagy havonta érdemes tápoldatozni, hogy legyen elég tápanyag biztosítva számára a növekedéshez.
Metszés: ha jól érzi magát, a szobai futóka iszonyat gyorsan tud növekedni. Futónövényként felfuttatjatjuk vagy hagyhatjuk függönyszerűen lógni, de akárhogyan is döntünk, metszetnünk kell majd a növényünket a rendezett állapotának fenntartása érdekében. Ha egy inda alján lehullottak a levelek és felkopaszodott, akkor is érdemes visszavágni, hiszen könnyen újra gyökeret tud ereszteni.


Szaporítás:

A szobafutóka nagyon könnyen szaporítható (részletes leírás a szaporításról itt olvasható). Csak vágjuk vissza a hajtásokat, és gyökereztessük vízben, vagy akár rögtön földbe is dughatjuk. Ilyenkor a gyökerezés után az inda végén fogja hozni az új leveleket.
Ha viszont több új hajtást szeretnénk, hogy minél dúsabb új növényt kaphassunk, akkor a levágott indát levelenként fel kell vágni a videón látható, majd ezeket vízbe tenni és várni. Nekem 2 héten belül megjelentek az első gyökerek, és úgy 4 hét alatt érté el azt a fejlettséget, hogy földbe ültethetők legyenek. A beültetést követően jól locsoljuk be a földjét, és körülbelül egy hónap alatt fokozatosan szoktassuk át a teljesen vizes közegből az alapvetően száraz talajos közegbe a kis futóka kezdeményeket. Ne hagyjuk, hogy túl fejlett gyökérzetet eresszen, amíg a vízben van, különben nem fogjuk tudni fööldbe ültetni, ilyenkor ugyanis annyira hozzászokik a vizes közeghez, hogy nem élné túl a száraz földes közegbe való áthelyezést.


Problémák és betegségek:

  1. A leveleken megjelenő fekete pöttyök arra utalhatnak, hogy túl nedvesen van tartva a futóka földje, és megindulhatott a gyökérzet rothadása. Ilyenkor vegyünk vissza az öntözés gyakoriságából és óvatosan kiemelve a növényt a cserepéből ellenőrizzük a gyökerek állapotát.
  2. Szintén a túlöntözés jele lehetnek a hirtelen sárguló és lehulló levelek. A sárguló levelek azonban nem jelentik automatikusan a túlöntözést, mert a növény idősödésével az alsó levelek elsárgulhatnak és lehullhatnak, ami egy teljesen természetes folyamat. Hogy meg tudjuk különböztetni a két esetet, figyeljük a növényünket és keressünk további nyomokat a helyzet igazolására :)
  3. A barnuló és száradó levelek azt jelzik, hogy kevés vizet kap a futókánk, ilyenkor öntözzük kicsit gyakrabban.

Egyéb tudnivalók:

  1. A szobafutókának több változata is van, nálunk főleg a márványos (Marble Queen), az ezüstpöttyös (Silver Satin) és a neonzöld változataival találkozhatunk.
  2. A futóka levelei mérgezőek mind a gyerekekre, mind a háziállatokra nézve! A fogyasztása ajak-, száj- és nyelvirritációt okozhat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Legnépszerűbb bejegyzések