Zöld növény mix: na az meg milyen növény? - kérdeztem mindig magamtól, amikor kezdô szobanövény kedvelôként próbáltam növényt választani a különbözô áruházakban. És tényleg, sok áruházban csak ennyi szerepel a növények cimkéjén, így hacsak nem ismerjük fel kapásból a növényt, sokszor rejtély marad az igazi neve és csak nehezen járhatunk utána, hogy milyen gondozást igényel. Pedig nagyon különbözô víz-, fény-, táp- és talajigényû növényeket látnak el "zöld növény mix" cédulával, ezért ha nem vagyunk képben, akkor könnyen tönkretehetjük az új növényünket.
Ez a "zöld növény mix" elnevezés számomra úgy hangzik, mintha nagyon átlagos, jelentéktelen zöld növényt takarna, már-már degradálónak hat. Pedig ha jobban megnézzük, sokszor igazi gyöngyszemeket tálálunk a "zöld növény mixek" között, ráadásul iszonyat kedvezô áron. Csak hogy példálózzak, pár napja 400 forintért szereztem be egy 15 cm magas tarka szobafikusz, és másik 400 forintért egy hasonló méretű krotont, elôtte pedig 650 forintért egy 20 cm-es buzogányvirágot ;) Mindezt a Tesco "zöld növény mix" készletébôl, de időnként az Intersparban és a Pennyben, valamint az Aldiban és a Lidlben (ez utóbbiakban nem vagyok biztos, hogy "zöld növény mixként" futnak a növények) is hasonlóan aprópénzért juthatunk szebbnél szebb szobanövényekhez. Persze ne számítsunk hatalmas méretű növényekre, azoknak azért meg kell fizetni az árát, de ha odafigyelünk az igényeikre és kedvező körülmények között tartjuk ezeket a 15-20 cm-es növénykéket (amik egyébként nem annyira kicsik!), akkor észre sem vesszük, hogy már a második cserepüket növik ki :)
Hogy segítsem a növények beazonosítását, a következőkben összegyűjtöttem néhány szobanövényt, amely gyakran fordulnak elő a zöld növény mixekben, és 1000 forint alatt juthatunk hozzájuk. A legtöbb egyébként nagyon könnyen tartható, szinte igénytelennek mondható, így tényleg megfelelőek lehetnek akár kezdőknek, akár haladó szobanövény gyűjtőknek :) Javaslom, hogy mindig szaladjunk végig az áruházi látogatásunk elején a növényes polcon, hátha érkeztek új olcsó növények (idônként vannak csak).
Ficus elastica: szobafikusz
Ez az egyik kedvencem a "zöld növény mixek" közül, mert imádom, hogy a szellősen elhelyezkedő vastag, húsos levelei olyan elegáns külsőt kölcsönöznek a számára. A levelei miatt könnyen felismerhető, de több változata is van, amelyek a levelek színe és mintázata alapján különülnek el egymástól - ezek közül én a képeken is látható sima zöld és a tarka (Tineke típusú) változataival szoktam találkozni az áruházakban. Egyébként egy nagyon könnyen kezelhető növényről van szó, amit csak akkor kell locsolni, ha majdnem kiszáradt a földje (a túlöntözést viszont nagyon megszenvedi). Közepesen gyorsan növekszik, de jó néhány év elteltével akár 2 méteresre is megnőhet, főleg ha nem vágjuk vissza.
Dieffenbachia: buzogányvirág
Hasonlóan mutatós szobanövény a buzogányvirág is, ami bár kedveli a sok fényt, szűrt fénnyel és kevsebb vízzel is megelégedik. Többféle levélmintázattal találkozhatunk, de szinte mindegyik zöld és sárgásfehér színekkel dicsekedhet. Ha jól érzi magát, gyorsan hozza az új hajtásait, és néhány év alatt akár 60-70 cm nagyságú dús "bokorrá" is nőhet ;)
Kroton
Ha valami igazán színessel szeretnénk díszíteni lakásunkat, de nem vagyunk a virágok hívei, akkor a krotonok remek alternatívát jelentenek: az egyik legszínesebb levéldísznövényként a zöld, sárga, vörös mindenféle színkombinációjában pompázhatnak. Csak arra ügyeljünk, hogy sok fényt kapjon, különben a levelei elvesztik a tarka színüket. A kroton egyébként könnyen kezelhetô, sôt azoknak is jó választás lehet, akik hajlamosak a szükségesnél gyakoribb öntözésre (csak ne álljon pangó vízben).
Vitorlavirág
A "zöld növény mixek" közül a vitorlavirág igényli a legtöbb odafigyelést, de azért ezzel is könnyen boldogulhatunk. Hosszúkás méregzöld, fényes felületű levelei és a képen is látható fehér virágai vannak. Az az igazság, hogy ha egyszer elvirágoznak a virágai az áruházból hazajôve, akkor nagyon nehezen lehet újra virágzásra bírni (az enyém az elmúlt két évben egyszer sem virágzott, akármit csináltam is vele), de önmagában a levélkoronája is feldobja a lakást. A vitorlavirág szeret a közvetett napsütésben fürdôzni, és szereti, ha nedves a földje, viszont nagyon érzékeny a gyökérzete a víz összetételére, a kemikáliákra és a túl hideg vízre, ezért is macerásabb kissé a gondozása.
Ficus benjamina: csüngőágú fikusz
A csüngőágú fikusz a mai napig az egyik legelterjedtebb szobanövény, nagyon gyakran találkozhatunk velük az irodaházakban is (ott persze a nagyobb fás változataival). A népszerűsége annak köszönhető, hogy ha sikerül egy kellően fényes, huzatmentes helyre beállítani, akkor szépen fejlődik, ha pedig nem érzi jól magát, akkor azonnal jelez a leveleinek ledobálásával, így a kevésbé jártás növénygondozók is gyorsan észbe kaphatnak. Kisméretű levelei lehetnek méregzöld színűek vagy tarka mintázatúak, és gyors növekedése miatt jól formázható, metszhető. A "zöld növény mixekben" mindig csak kicsi, kb. 15 cm-es bokorként (például OBI) vagy fának alakított (példádul Ikea) formában szokták árulni.
Chlorophytum comosum: zöldike
A felsorolt "zöld növény mixek" közül talán ez a legkönnyebben tartható. A liliomfélék családjába tartozó zöldike kifejezetten kevés vizet igényel, sosem szabad hagyni, hogy vízben álljon, mert attól nagyon-nagyon hamar tönkre megy (igen, igen, tapasztalatból mondom). Cserébe viszont dús levélzetű növényt kaphatunk, ami akár cserépben, akár csüngő kaspóban tartva kellemes látványt nyúlt. Ráadásul gyorsan csaporodik, az elvirágzott apró virágok helyén könnyen elültethető levélsarjadékok nőnek, így hamar és kevés munkával juthatunk még több szobanövényhez :)
Képek forrása: Scoop | RHS Plants | nursery live | crocus | Jagtap nursery's garden center | Robertson's flowers & events | Gardens4You | Roger's gardens | Pinterest
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése