Amióta csak megláttam és hazahoztam egy mohaoszlopra felfuttatott szobafutókát, még többet és többet akarok belőle :) Ezt a gyönyörű tarka változatot a 13. kerületi virágpiacon sikerült beszereznem nagyon kedvező áron, amikor tavaly karácsony előtt az egyik barátnőm szerzett kedvezményes belőpeket a piacra. Azóta nő, mint a gomba, ezért úgy döntöttem, megpróbálom szaporítani, hogy a lakás több pontját is feldobhassa. Íme a lépésről-lépésre folyamat és a végeredmény :)
Ha kedvezőek számára a körülmények, akkor a szobafutóka iszonyat gyorsan tud növekedni, ezért viszonylag sokszor lehet szükség a metszésére, hogy megtarthassa szép formáját. A metszés gyakorisága persze függ attól is, hogy milyen formában tartjuk a futókánkat: az enyém oszlopra van futtatva, de lehetne rácsozott lugasra is futtatni, vagy éppen hagyni, hogy vízesésként omoljon lefelé, akár egy bútor tetejéről vagy egy csüngő cserépből. Akárhogyan is, a túl hosszúra nőtt indákat érdemes lehet visszavágni, hogy kordában tartsuk a növényt, és ha van kedvünk a szaporításával bíbelődni, akkor a levágott indák pont jó alanyok is erre. A növény fejlődése persze a metszést követően is folytatódni fog, ugyan nem pont a metszési pontnál, hanem az indának egy felsőbb pontjából fognak kiindulni az új hajtások.
A szobai futókát lehet vízben gyökereztetni vagy azonnal földbe dugva várni, hogy meggyökeresedjen. Bár mindkettő működő módszer, amikor lehet, én mindig a vizes gyökereztetést választom, mert ilyenkor figyelemmel lehet követni az egész folyamatot.
Emellett a futókát indaként és levelenként is lehet gyökereztetni - hogy melyiket érdemes választani, az attól függ, hogy mik a terveink a gyökereztetéssel. Ha egy indát szaporítunk, akkor gyökerezés után az inda tovább fog nőni, így a végére egyetlen hosszú futó indánk lesz. Ez jó választás lehet például akkor, ha a már meglévő futókánkat szeretnénk dúsabbá tenni egy-két új inda hozzáültetésével. Ha viszont egy új cserépnyi futókát szeretnénk, jobban járhatunk, ha levelenként gyökereztetjük a futóka-kezdeményeket, mert így minden levél alól egy-egy új inda fog fejlődni. Én az utóbbit választottam, hiszen új helyekre szeretnék futókákat a lakásba :)
Első lépésként tehát vágjuk le a hosszúra nőtt indákat. A metszést a legalsó megtartani kívánt levél leágazási pontja alatt 1-2 centiméterrel ejtsük meg,
ahogy a képeken is látható. Ezután a lemetszett indákat tovább fogjuk
szeletelni, a levelenkénti szaporítás esetében úgy, hogy a levelek leágazási pontja mellett mindkét irányban 1-2 cm hosszú szárat hagyunk meg.
A köztes szárrészeket ki is dobhatjuk. A levelekhez meghagyott pár cm
hosszú szárrészen található egy barna kis gubacs, innen fognak
megindulni a gyökerek.
Ha előkészítettük a kis futóka-kezdeményeket a 3. képen látható módon,
akkor már mehetnek is a vízbe. A vizes gyökereztetésnél figyeljünk oda,
hogy a meghagyott szárrészek mindig víz alatt legyenek, a vizet pedig néhány naponta cseréljük
(én 3-4 naponta cseréltem). A gyökereztetéshez főleg melegre van
szüksége a növénynek, elsősorban ezt a szempontot vegyük figyelembe,
amikor helyet találunk az üvegnek, és csak másodsorban próbáljunk fényes
helyet keresni (de ne érje közvetlenül napfény a leveleket). Ha
időközben látjuk, hogy valamelyik levél nagyon fakulni, esetleg barnulni
kezd, ahogy a meghagyott szárrésze is, akkor azt vegyük ki a vízből és
dobjuk ki, hogy rohadás esetén biztosan ne tegyen kárt a többiben.
Ha a gyökerek hossza eléri az 5-8 centimétert, akkor már földbe is ültethetők
a kis futókák. Nekem körülbelül 4 hét alatt érték el a gyökerek azt a
fejlettséget, ami az 5. képen is látható, de a neten olvastam, hogy akár
2 hét is elég lehet. Ne hagyjuk viszont, hogy túl fejlett gyökérzetet eresszen a vízben tartva
a futóka, mert akkor nem fogja túlélni a földbe ültetéssel járó
környezeti sokkot Gondoljunk csak bele, a kiültetés során egy teljesen
vizes közegből hirtelen egy nagyon száraz és levegős közegbe kerül a
gyökérzete, ami minden növény számára megterhelő. A környezetváltozás
mértékének csökkentéséért alaposan locsoljuk be a jó vízelvezetésű
földjét a kiültetést követően, és körülbelül 2-3 hétig gyakran locsoljuk
is az új növénykét, hogy fokozatosan szoktathassuk hozzá a száraz földes közeghez és a normál locsolási ciklushoz. A beültetés során nagyon óvatosan bánjunk a fiatal kis gyökerekkel, hogy ne sérüljenek meg, illetve figyeljünk arra, hogy ha már a vízben megjelentek az új hajtások, akkor ezeket mindig próbáljuk a föld felszínén tartani a beültetés során.
Az utolsó képen látható, hogy milyen lett a beültetett futókám. Mivel ezt a cserepet polc tetejére szánom és lefelé szeretném futtatni majd belőle a futókát, 10 darab kis hajtást ültettem bele, remélve a szép dús hatásban :) Ha beindul a fejlődés, hozok képet az eredményről.
Szia,
VálaszTörlésNemreg megcsinaltam az altalad emlitett modszert. Neked lettek rajta uj hajtasok, elkezdett indasodni?
Koszi a valaszt!🙂
Ildi