Nemrég a fejembe vettem, hogy veszek 4 raklapot és az egyikbôl
beltéri növénytartót, a másik háromból pedig kültéri
fûszernövényes és epertermesztô ládákat barkácsolok a balkonkertünkbe. Kezdô barkácsolóként jóformán csak egy fúró- és csavarozógép állt ehhez a rendelkezésemre, minden más alapanyagot és eszközt be kellett szereznem. Ebben a posztban leírom, hogy milyen anyagi költséggel kell számolnia annak, aki ehhez hasonló barkácsolós (DIY) projektre adja a fejét, illetve hogy milyen nehézségekkel szembesülhetünk, ha a kivitelezést egy emeleti lakásban fogjuk végezni.
Raklapok: talán sejthetô, hogy a raklapok beszerzése és ára a legkritikusabb pontja a projektünknek. Az utóbbi években eléggé népszerűek lettek a raklapokból készített bútorok, ágyak, és mindenféle hasonló barkácsolós dolgok, aminek következtében megdrágult a raklap. Az elsô kérdés persze az, hogy honnan szerezzünk raklapot. Nos, nekem az volt a meglátásom, hogy akinek nincsen kocsija, annak igencsak szűkek a lehetőségei.
Raklapot rendelhetünk
fatelepekről és raklapforgalmazó cégektől, de ezek telephelyi jellemzően a városok szélein találhatók. Akinek van autója, el tud menni személyesen a raklapokért, de akkor is csak mondjuk
3-4 raklapot tud egyszerre bepakolni egy személygépkocsiba, mivel egy átlagos raklap 120x80 cm méretű és körülbelül 20 kg. Persze lehet, hogy ennyi pont elég is a faládákhoz.
Akinek nincs kocsija, annak házhozszállítást kell kérnie, aminek igen borsos ára van. Annál a cégnél, ahonnan én rendeltem és házhoz szállíttattam a raklapokat, ott az
új EUR típusú raklapok körülbelül 4.000 forintba kerültek, míg a használtakat 2.800-3.000 forintért kínálták. A kiszállítás díját a rendelt raklapok össztömege határozza meg - az én 4 darab használt raklapom
szállítási díja további 9.000 forintba került. Amit érdemes még észben tartani, az az, hogy a házhozszállítás nem feltétlenül foglalja magába az emeletre való kézbesítést, magyarul
a lépcsőházig elviszi a futár a raklapokat, de az emeleti lakásunkba magunknak kell megoldani a felcipelést. Mint mondtam, 20 kg egy raklap, én abban is elfáradtam, amíg be- majd kipakoltam a 4 raklapot a liftből és eljuttam őket a lakásunkig, nemhogy ha nem lett volna lift a házban...
Raklapot vehetünk barkácsáruházakban is (például az OBI-ban vagy a Praktikerben), itt azonban igényes és gyalult raklapokat kínálnak, elsősorban bútoralapanyag gyanánt, így 6.000-1.000 forintot is elkérnek egy raklapért. Alternatívaként szétnézhetünk a különböző adok-veszek oldalakon (például a Jófogáson), ahol tényleg nagyon olcsón (például 800-1.000 forintos áron) lehet használt raklapokhoz jutni, ugyanakkor ez is csak akkor oldható meg, ha az embernek van autója.
Plusz deszkák: ezek a deszkák a növények és a földjük alá lesznek behelyezve. Ezek pontos helyét és méretét ízlés szerint választhatjuk meg, én a költségek minimalizálására törekedtem, ezért a legkevesebb anyagot és költséget igénylő megoldást választottam. Ehhez igazodva raklaponként körülbelül 240 cm deszkára van szükség (10 cm széles változat). Autó hiján a legközelebbi barkácsáruházból szereztünk be 4 darab 3 méteres deszkát, aminek darabja 1.200 forintba került. A deszkák méretre darabolását már a barkácsáruházban is kérhetjük, ennek ára az OBI-ban például 50 forint volt vágásonként, ami deszkánként 300 forintot jelentene.
Én az otthoni darabolást választottam, ami autó nélkül azt jelentette, hogy ketten megfogtuk a 4 deszkát és szépen hazasétáltunk velük. Az otthoni daraboláshoz vettem egy kézifûrészt 1.400 forintért, a deszkákat pedig csavarokkal rögzítettem, amelyekbôl egy 60 darabos csomagot 950 forintért tudtam beszerezni. A maradék deszkákból valószínûleg lábat fogok barkácsolni a raklapládák alá, ugyis a raklapok (fôleg a használtak) nem precíziós termékek, attól, hogy van egy adott méretük, nagyon nem pontosan vannak összerakva, ezért jelen pillanatban még billegnek és könnyen fel is borulhatnak.
Csiszolás: mind a raklapokat, mind a zsaludeszkákat le kell csiszolni vagy gyalulni. Akinek van gyalugépe, annak szerencséje van, ellenkezô esetben kézzel lehet próbálkozni csiszolólapok segítségével. Én ehhez két különbözô finomságú csiszolópapírt vettem tekercs formájában 950 és 990 forintért. A kézi csiszoláshoz mindenképp szükség van egy védôkesztyûre, ami egyébként is hasznos a faanyag mozgatásához a szálkák miatt. Nekem egy pár viszonylag jó kesztyût 940 forintért sikerült beszereznem.
Festés és lakkozás: ha költségminimalizálásra törekszünk, akkor nagyjából késznek vehetjük a raklapos növényládánkat. Én viszont le is lakkoztam ôket, egyrészt mert a beltéri használatra szánt darab jó, ha tényleg jól mutat a lakásban, másrészt a lakk védi a kültéri raklapokat, így talán tartósabbak lesznek (plusz ezek is jól néznek majd ki az erkélyünkön. Egy raklap lefestése elfogyaszt egy 0.75 literes lakkot, ami az olcsóbb márkákból kb. 2.600 forintba kerül. A festéshez ecsetre és takarófóliára van szükség, hogy ne kenjük össze a padlónkat a lakkal. Én az ecsetet 800, a takarófóliát 1.000 forintért vettem.
A munkafolyamat felénél: bal oldalt az éppen csuszolt raklap az eredeti színében, jobb oldalt pedig az egy réteg lakkal lekent raklap látható.
Megéri-e? A faláda barkácsolási projekt költségvetése:
4 raklap + házhozszállítási díj: 4x2.800 + 9.000 = 20.200
Plusz deszkák + kézifűrész + csavarok: 4x1.200 + 1.400 + 950 = 7.150
Csiszolópapír + munkáskesztyű: (950 + 990) + 940 = 2.880
Lazúr fára + ecset + takarófólia festéshez: 4x2.500 + 800 + 1.000 = 11.800
__________________________________________________
Összesen: ~ 42.000 forint
A végösszegből látszik, hogy akármennyire is próbáljuk minél olcsóbban megúszni a ládák elkészítését, az alapanyag nagyon drága, főleg ha kezdő barkácsolóként az eszközöket is be kell szereznünk, így elgondolkozhatunk, hogy megéri-e?
A barkácsolás nagyon jó kikapcsolódás, így aki élvezi, annak biztosan megéri. Aki viszont nincs oda ezért, csak olcsón akarja megúszi a neten látott raklapos ötleteket, az csalódni fog: nemcsak hogy drága, de időigényes és többször is váratlan bukkanókba és nehézségekbe ütközhetünk, főleg ha egy emeleti lakásban próbáljuk elvégezni a munkálatokat. Ez egyébként igaz minden más raklapbútorra is, például a manapság nagyon felkapott raklapágyra is. Gondoljuk végig, hogy egy lakóközösségben csak napközben tudunk dolgozni (csiszolás, fúrás hangos), de hétvégén még napközben is neheztelhetnek ránk a zajért, vagyis csak korlátozottak a lehetőségeink és csak lassan tudunk munka mellett haladni a munkával. Rendes gép nélkül a csiszolás is hosszú és fárasztó folyamat, és nem lesz tökéletes az eredmény (nem is feltétlenül kell annak lennie, de ha tökéletest várunk, megint csak csalódni fogunk). Emellett kicsi a hely, mindent kerülgetni kell, ráadásul ha nincs kocsink, akkor a beszerzés is csak több körben, sokszor cipekedés árán lehetséges.
Mindennek ellenére nagyon örülök, hogy belevágtam ebbe a projektbe, mert mint kiderült, én a barkácsolást élvezők csoportjába tartozok :) A végeredmény pedig pont olyan lesz, amilyet szerettem volna. Magáról a barkácsolási munkafolyamatról a következő két hétben fogok beszámolni és részletes leírást adni.